ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان ،ارتودنسی مربوط به بزرگسالانی است که از وضیعت فعلی دندان های خود ناراضی هستند.

درمان ارتودنسی و سیم‌کشی دندان فقط مخصوص کودکان نیست. بسیاری از بزرگسالان و حتی سالمندان نیز می‌توانند از مزایای داشتن دندان‌هایی ردیف و مرتب برخوردار شوند و لبخندی زیبا و درخشان بر لب بیاورند.

شکی نیست که داشتن دندان‌های ردیف و مرتب لبخند را زیباتر می‌کند، اما زیباسازی تنها مزیت ارتودنسی بزرگسالان نیست. مرتب بودن دندان‌ها به معنای منظم و هم‌محور بودن فک‌ها، داشتن لبخندی سالم‌تر و البته بدنی سالم‌تر است. مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌های ردیف و مرتب آسان‌تر است و به‌این‌ترتیب خطر پوسیدگی و دیگر مشکلات دهان و دندان کاهش می‌یابد.

منظم و هم‌محور شدن فک‌ها عادت دندان قروچه را کاهش می‌دهد یا حتی از بین می‌برد. ارتودنسی بزرگ‌سالان اختلال‌های مفصل فکی ـ گیجگاهی (TMJ) مانند درد یا صدا دادن فک را نیز اصلاح می‌کند.

شاخص‌ترین و بهترین مزیت ارتودنسی صاف و ردیف شدن دندان‌ها است که اعتمادبه‌نفس و رضایت بیشتری را به ارمغان می‌آورد و لبخندی جذاب را بر روی لبان بیمار می‌نشاند. اعتمادبه‌نفس نشأت گرفته از لبخندی سالم با دندان‌هایی ردیف و مرتب تأثیر بهتری بر روی اطرافیان می‌گذارد و روابط شغلی و شخصی را بهبود می‌دهد.

 

Adult orthodontics

 

مزایای ارتودنسی بزرگسالان:

 • گاهی دندان‌ها پس از ارتودنسی به دلیل عدم استفاده مناسب و به‌اندازه از پلاک نگهدارنده (ریتینر) به وضعیت نامرتب اولیه برمی‌گردد. ارتودنسی بزرگسالان این برگشت را اصلاح می‌کند.
 • مرتب کردن دندان‌ها و لبخندی زیباتر
 • بهتر و راحت‌تر شدن بایت و بهبود توانایی جویدن؛ دندان‌ها پس از ارتودنسی به‌خوبی روی‌هم قرار می‌گیرد.
 • ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان را آسان‌تر می‌کند، مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌های مرتب بسیار راحت‌تر از تمیز کردن دندان‌های نامرتب، به‌ویژه دندان‌های به هم فشرده یا روی‌هم افتاده جلوی دهان، است.
 • بستن فاصله بین دندانی
 • اصلاح مشکل ناشی از دندان غائب
 • جراحی فک به‌منظور اصلاح حالت هم‌اندازه نبودن دو فک بالا و پایین برای مثال درمان جلو بودن فک بالا
 • کاهش سایش بیش‌ازحد ناشی از دندان‌قروچه کردن یا اختلال بایت

 

 

Adult orthodontics

 

مشکلات ارتودنسی بزرگسالان:

درمان ارتودنسی معمولا در کودکان و در مراحل بلوغ یا زودتر از آن و در شرایطی که فک و دندانهای دائمی در حال رشد هستند شروع می شود چون در این زمان حرکت دندانها بیشتر بوده و طول درمان کوتاهتر می شود. بنابراین والدین باید بدانند بهترین سن برای درمان ارتودنسی در سنین دبستان است.

ارتودنسی در بزرگسالی نیز قابل انجام است اما ممکن است به چند دلیل درمان طولانی تر یا پیچیده تر شود:
– توقف رشد در بزرگسالی:

مشکلات اسکلتی مهم را در بزرگسالی به دلیل پایان یافتن دوران رشد، باید با جراحی فک اصلاح کرد.

– کاهش خون رسانی به بافتهای دهان و کاهش پشتیبانی لثه:

به خاطر پشتیبانی کمتر و اتصال کمتر لثه و رباطهای پریودنتال، تنها فشار ملایمی میتوان به دندانها وارد کرد و حرکت دندان در مقایسه با ارتودنسی در کودکان، باید کند تر انجام شود.

– وجود دندانهای به شدت ترمیم شده یا از دست رفته:

افتادن دندان می تواند به حرکت فیزیولوژی دندانها و یا کج شدن آنها و بیرون زدن دندان متناظر در فک مقابل منجر شود که هر کدام از اینها موجب بهم ریختگی دندانها و پیچیدگی درمان ارتودنسی می شود.

 

Adult orthodontics

 

تفاوت ارتودنسی بزرگسالان و کودکان:

تفاوت اصلی ارتودنسی در سنین بالا با ارتودنسی کودکان یا نوجوانان این است که استخوان‌های فک بیماران جوان‌تر هنوز در حال رشد است.

ازآنجایی‌که رشد این استخوان در بیماران بزرگسال متوقف‌شده است، باید جراحی فک یا جراحی ارتوگناتیک برای اصلاح وضعیت فک‌ها از جمله درمان جلو بودن فک بالا انجام شود. دیگر تفاوت‌های ارتودنسی کودکان و بزرگسالان به شرح زیر است:

 • دندان غائب یا ساییده شده:

دندان‌ها به مرور زمان ساییده می‌شوند و حرکت می‌کنند. این موارد را می‌توان با ارتودنسی اصلاح کرد. فضای خالی دندان غائب باعث می‌شود که دندان‌های مجاور به‌طرف این فضای خالی حرکت کنند و کج شوند و به‌این‌ترتیب اختلال بایت به وجود بیاید و احتمال ابتلا به بیماری لثه افزایش یابد.

 

 • کامل نکردن درمان ارتودنسی در دوران نوجوانی:

بسیاری از بزرگسالان در دوران کودکی یا نوجوانی تحت درمان ارتودنسی قرارگرفته‌اند، اما درمان را تا پایان دنبال نکرده‌اند؛ اما زمانی که بیمار بزرگتر می‌شود و از مزایای مرتب بودن دندان‌ها آگاه می‌گردد، تصمیم می‌گیرد که درمان ناتمام را کامل کند و به لبخند رؤیایی خود دست یابد.

 • تحلیل رفتن استخوان یا لثه (بیماری لثه):

بزرگسالان بیش از کودکان در معرض تحلیل رفتن لثه یا حتی تحلیل استخوان در اثر ابتلا به بیماری‌های اولیه یا پیشرفته لثه هستند. مرتب کردن دندان‌ها احتمال ابتلا به بیماری لثه را کاهش می‌دهد.

Adult orthodontics

 

کدام دسته از بزرگسالان به درمان ارتودنسی نیاز دارند؟

هیچ دورانی به‌اندازه این زمان برای ارتودنسی بزرگسالان مناسب نبوده است. پیشرفت‌های به‌دست‌آمده درزمینهٔ تکنولوژی ارتودنسی این امکان را برای بزرگسالان فراهم کرده است تا بتوانند در مدت‌زمانی کوتاه به نتایج چشمگیری دست یابند. متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد که آیا شما متقاضی مناسبی برای درمان ارتودنسی محسوب می‌شوید یا خیر. اگرچه دندان‌های سالم را در هر سنی می‌توان حرکت داد، اما برخی بزرگسالان مبتلابه بیماری لثه باید ابتدا برای درمان این عارضه‌ها تحت درمان قرار بگیرند. مشکلات زیر را می‌توان به روش ارتودنسی بزرگسالان حل کرد:

 • اپن بایت:

دندان‌های بالا و پایین به‌خوبی روی‌هم قرار نمی‌گیرد و دهان بسته نمی‌شود.

 • کراس بایت:

دندان‌های بالا به‌خوبی روی دندان‌های پایین قرار نمی‌گیرد.

 

 • اورجت:

مشکل جلو بودن دندان‌های فک بالا وجود دارد.

 

 • آندربایت:

دندان‌های بالا پشت دندان‌های پایین قرار می‌گیرد.

 

 • اوربایت:

دندان‌های پیشین فک بالا بسیار جلوتر از دندان‌های پایین قرار می‌گیرد.

 

 

دکتر فولادگر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *